کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

 
 
The simple style of the replica rolex watch is often not as complex mechanical breitling replica watches pleasing charm, but simply that its style is equally intriguing. Simple style swiss replica watches like the spring rain, and silent, can cause the infinite daydream and fun people. Today we recommend three men's watch,and everyone together to taste the charm of replica watches uk simplicity.
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد


05132212030
05132216338


مشهد .امام خمینی 5 پلاک 10/5

avanmz@

avanmz@yahoo.com

05132231320روش های پیشگیری خسارت و مبارزه با خرگوش

منطقی ترین راه پیشگیری از خسارت خرگوش محصور کردن باغ میوه با تور سیمی یا دیوار است که علاوه بر جلوگیری از خسارت این آفت محاسن بیشمار دیگری نیز دارد. مشروط بر این که اولا ارتفاع برف در سطح زمین در زمستان به آن حد نباشد که خرگوشها بتوانند به راحتی از روی حصار عبور کنند و ثانیا در اول پاییز همه راه های ورودی این جانور یعنی دهانه کانال هایی که از آن طریق وارد باغ می شود و سوراخ ها و حفره هایی که احیانا وجود دارد مسدود گردد. به علاوه خرگوش های موجود در داخل محوطه باغ بوسیله تفنگ شکاری و غیره از بین می روند. بدیهی است در همه جا محصور کردن باغ امکان پذیر نیست . در این صورت به یکی از طرق زیر می توان از خسارت این آفت جلوگیری نمود.

۱) بستن تنه و شاخه های اصلی درخت با گونی ، پارچه ، پلاستیک ، کلش ، نی و حتی شاخه های خشک درخت تا ارتفاع ۸۰ سانتیمتر بالاتر از سطح برف زمستانه روی زمین.

به طور کلی بهتر است در مناطق مورد حمله خرگوش درختان میوه بخصوص سیب را بفرم پابلند که شاخه های اصلی از تنه در ارتفاع بیشتر از یک متر انشعاب پیدا کنند، آرایش نمایند . این عمل محافظت تنه درختان و شاخه های اصلی را به طریق مذکور در فوق تسهیل میکند.  باغداران می توانند به جای مواد فوق از مقوای عاج دار استفاده کنند و آن را با ماشین دوخت یا نخ تا ارتفاع تنه اصلی روی تنه محکم نمایند. این مقوا ها به راحتی یک زمستان را تحمل می کنند و در ضمن این که تنه درخت را از حمله خرگوش خفظ می کند و در عین حال پناهگاه مناسبی برای کرم سیب ، کرم به ، بید سیب ، لاروهای زمستان گذران مینوز ها و حشرات نظیر بوده و با سوزاندن این مقواها در بهار قیل از باز شدن شکوفه درختان تعداد زیادی از این حشرات را نیز از بین می برند. مشروط بر این که بستن تنه درخت دیر تر از اوایل مهر صورت نگیرد. البته گونی و پارچه نیز اگر به موقع روی تنه درختان بسته شوند و در بهار آنها را بسوزانند تا حدودی همین خاصیت را دارد. در کشور های اروپایی و آمریکایی نوارهای مخصوص از مواد پلاستیکی ساخته اند که پهنای آن حدود ۱۰ سانت و طول آن زیاد است. این نوار ها تا حدودی ضخیم و در عین حال خاصیت ارتجاعی دارند. به علاوه سطح آنها دارای سوراخ های نسبتا رز و فراوانی است که تنفس و تهویه زیر پوست را تسهیل میکنند. این نوار های خاکستری رنگ را مانند مچ پیچ سربازان دور تنه می بندند و در بهار نیز باز می کنند. گفته می شود که تا حدودی تنه درختان را در مقابل بعضی عوارض

نیز حفظ میکند.

۲) قرار دادن استوانه هایی از تور سیمی ( تور معروف به مرغی ) به قطر حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر در اطراف تنه درختان که البته این قطر ممکن است بسته به سن درخت متفاوت باشد. بهر حال اگر دقیق عمل شود تا چندین سال تنه درخت را از حمله خرگوش در امان نگاه می دارد. اگر چه مخارج اولیه زیاد است ولی چون برای چندین سال متوالی سرمایه گذاری می شود ، در جمع مقرون به صرفه می باشد .

۳) در بعضی نواحی به تنه درخت ، مخلوطی از سرگین گاو و خاک رس می مالند. ظاهرا بوی مدفوع گاو برای این آفت دور کننده است.

۴) می توان تنه درختان را با مخلوطی از بازودین نیم کیلو – سریش یک کیلو – سرگین تازه گاو حدود ۱۰ کیلو و آب حدود ۲۰ لیتر اندود نمود.

۵) کاربرد دور کننده هایی نظیر رابی تکس و آربین ولی آن طور که گزارش شده نتیجه بخش نبوده.

۶ ) به کار بردن طعمه مسموم برای خرگوش ها با فرمول زیر : یونجه خشک : روغن مایع ۲ گرم و فسفر دو زنگ ۱۰ گرم

برای این منظور روغن را که ممکن است نباتی یا پارافین باشد روی یونجه پخش میکنند و سپس فسفر دو زنگ را روی آن می ریزند و با دستکش لاستیکی سالم یونجه را دو دست مالش می دهند تا خوب به سم و روغن آلوده شود. این طعمه را باید در زمستان و در هنگام غروب در محل عبور خرگوش ها یا مجاورت لانه ها قرار داد و هنگام صبح آنها را جمع آوری نمود تا مورد استفاده جانوران دیگر قرار نگیرد. عمل طعمه گذاری باید با نهایت دقت و با نظارت مسئولین وزارت کشاورزی و حفاظت محیط زیست صورت گیرد.

منبع : آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها