کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

 
 
The simple style of the replica rolex watch is often not as complex mechanical breitling replica watches pleasing charm, but simply that its style is equally intriguing. Simple style swiss replica watches like the spring rain, and silent, can cause the infinite daydream and fun people. Today we recommend three men's watch,and everyone together to taste the charm of replica watches uk simplicity.
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد


05132212030
05132216338


مشهد .امام خمینی 5 پلاک 10/5

avanmz@

avanmz@yahoo.com

05132231320نحوه کاشت خیار

خیار با نام علمی cucumis sativus L. از خانواده کدوئیان می باشد. مبدا پیدایش این گیاه به درستی مشخص نیست. عده ای آن را بومی نواحی گرم شمال شرقی هندوستان دانسته و بعضی عقیده دارند که نوع خودروی آن در ارتفاعات هیمالیا یافت شده است. این گیاه یکساله و دارای ساقه خزنده و کرکدار می باشد. اغلب ارقام خیار یک پایه با گلهای نر و ماده جدا از هم در یک بوته هستند انواع ( monoeious). گلهای نر به طور گروهی ولی گلهای ماده به طور جداگانه ظاهر می شوند. گلهای نر زودتر ازگلهای ماده ظاهر شده و تعداد آنها نیز بیشتر است. نسبت گلهای نر به ماده در خیار حدود 14 به یک است. بعضی از ارقام گلهای دوجنسی دارند (2).

شرایط آب و هوائی:

از آنجایی که خیار درمقابل سرما حساس و طالب گرما است، باید کشت آن در مناطقی با آب و هوای نسبتا گرم صورت گیرد. چنانچه دما در شب پایین تر از 5 درجه سانتیگراد باشد میوه ها به حد کافی تشکیل نمی شوند و یا اختلالات فیزیولوژیکی در آنها ظاهر می گردد. دمای بالا برای جوانه زنی، مرحله رویشی و مرحله زایشی لازم است. حداقل دما برای جوانه زدن بذر خیار 12 درجه سانتیگراد و برای رشد و نمو 25 درجه سانتیگراد است (2). باد های سرد می تواند به شدت به گیاه صدمه بزند و رشد آن را کاهش دهد. تا زمانی که دمای محیط و خاک مناسب نشده نمی توان خیار کاشت چون بذرها جوانه نمی زنند (3).

 عمل لقاح در دمای 26 تا 29 درجه سانتیگراد انجام می گیرد. ظاهر شدن گلها در خیار به غیر از خواص ژنتیکی گیاه بستگی به عوامل محیطی نیز دارد. بدین ترتیب که تعداد گلهای نر با روزهای بلند، شدت تابش کم، دمای کم هوا، هرس ساقه های فرعی درجه 1، نیتروژن، اتیلن و غیره باعث افزایش گلهای ماده در خیار می شود. ارقام جدید اصلاح شده گلخانه ای فقط دارای پایه های با گلهای ماده هستند. این گونه پایه ها تهیه دورگ نسل اول را آسان می سازند. کافی است که این پایه ها را در بین پایه های معمولی خیار کاشته و پس از تلقیح، بذری که روی پایه های ماده تشکیل می شوند، بذر دورگ نسل اول می تواند با نور، دما، هرس، هورمونهای گیاهی و فاکتورهای دیگری نیز تغییر کند. تغییرات شدید دما شب و روز و میزان دمای کم در شب می تواند کاهش طعم و مزه و تلخی خیار و بد شکل شدن میوه ها و نیز افتادن میوه های کوچک را باعث شود. دمای بهینه بین 16-35 درجه سانتیگراد قرار دارد که با ادامه رشد گیاه کاهش می یابد. سریع ترین جوانه زنی در دمای 35 درجه سانتیگراد انجام می گیرد. در اثنای رشد نشاء و پس از آن در دوره رویشی تا آغاز برداشت محصول، سرعت رشد و نمو گیاه تا دمای حدود 30 سانتی گراد تسریع می شود (2).

خاک و کود:

این گیاه نیازمند خاک هایی با زهکشی مناسب و شنی یا شنی لومی می باشد. اسیدیته مناسب آن 5/5 تا 5/7 است (3).

در زراعت خیار اغلب از کود دامی استفاده می شود. مقدار آن بسته به مقدار مواد آلی زمین حدود 30 تن در هکتار متغیر است. در نقاطی که از کود دامی، کود سبز و یا سایر کودهای آلی دیگر استفاده نمی شود، افزودن کودهای شیمیایی به خاک ضروری است. مقدار و نوع آن بستگی به... ادامه مطالب در قسمت دانلود رایگان

 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات کامل تر پس از عضویت در سایت به قسمت دانلود رایگان  مراجعه فرمائید

 

مطالب مرتبط که می توانید در سایت ما جستجو کنید 

بذر خیار  کاشت خیار  نشا خیار  آبیاری خیار  تغذیه خیار  مواد غذایی خیار  برداشت خیار  علف هرز خیار  خواص خیار  ارزش غذایی خیار   خاک و کود خیار  خیار چنبر  خیار هیبرید  خیار درختی  خیار گلخانه ای