تاريخ : ۱۴۰۲/۹/۴
گلکاری نوین گلهای زینتی بخش دوم
 
بیش از چندین نوع گیاه زیبای گلدار دردنیا وجود دارد که برحسب انداه گل و فصل گلدهی در رده بندی، جایگاه ویژه خود را دارند. تشریح کلیه موارد در این خلاصه نمی گنجد ولی سعی کردیم  در این مقاله به نحوه نگهداری و مراقبت های لازم و ضروری گلهای زینتی  زیر بپردازیم .
•    انگشتانه
•    آزاله(خرزهره هندی)
•    آلاله
•    آماریلیس
 
  انگشتانه Digitalis Shrophulariaceae
 
 
 
انگشتانه دو یا سه ساله است که در سال اول برگ های پهن و دندانه داری به رنگ سبز تیره بوجود می آورد که بر سطح زمین گسترده می گردند. در سال دوم از میان آن برگ های تیره سبزرنگ، شاخه راست و بلندی به ارتفاع 150-80 سانتی متر بوجود می آورد که در اردیبهشت به گل خواهد نشست.
این گل به واسطه آنکه سمی است کشت آن در خانه با وجود بچه های کوچک مناسب نیست. نمونه زینتی اصلی آن ارغوانی است که به حالت وحشی می روید. انواع معمول آن دارای گل های درشت تر و به رنگ های سفید خالص، کرم، صورتی، قرمز و ارغوانی دیده می شود. گل انگشتانه در هر خاکی رشد می کند اما در خاکهای سیلیسی و اسیدی دارای خاک برگ کافی بهتر رشد می کند.
بهترین کود انگشتانه کودهای طبیعی است که در آن از اسید فسفریک، نیترات در سود و سولفات منگنز استفاده می شود.
این گیاه به نور فراوان نیازمند است و در نور کم رشد نمی کند برای تکثیر آن بذر گیاه را در محل آفتابگیر کشت می نمایند و پس از رشد به محل اصلی انتقال می دهند و به فاصله پنجاه سانتیمتر از هم کشت می نمایند. این گل برای حاشیه کاری بخصوص در عقب حاشیه، گل بسیار مناسب است و انواع کوتاه آن را نیز می توان پرورش داد.
 
 آزاله یا خرزهره هندی Phododendron Simisii
 
 
 
آزاله همیشه سبز و درختچه می باشد. برگهای این گونه سبز تیره و نیزه ای می باشند. گل ها بهار باز می شوند و به رنگهای قرمز، ارغوانی، صورتی، سفید، و نارنجی می باشند. اسیدیته خاک این گیاه حدود 5/4 است.
 مراقبت: 
خاک اسیدی، رطوبت زیاد، آبیاری کم یا زیاد، حرارت متوسط و نور زیاد. 
نوع خاک: 
 مخلوطی از پیت ماس و خاکبرگ حاصله از برگ کاج و کود دامی، زمستان و بهار که زمان گلدهی است باید به گیاه آب و کود کافی داد و گیاه را در حرارت 18-15 درجه سانتیگراد نگهداری کرد. اواسط بهار گلدان را باید تعویض نمود. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که دوره رشد است باید به گیاه آب و کود داد و در خارج از منزل نگهداری کرد. در پاییز که دوره استراحت آغاز می گردد جوانه ها بوجود می آیند. میزان آب را باید متعادل نمود و دما را در 10 درجه سانتیگراد حفظ نمود تا آغاز گلدهی که اواخر زمستان و اوایل بهار است در محل گرم 18-15 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.
 
آلاله Ranunculus
 
 
 
 
نمونه زینتی این گیاه یکی آلاله آسیایی R. asianticus که دارای انواع پُر پر و نیمه پُر پر است. نمونه پرورش یافته گل آلاله در همه رنگها، به صورت پُرپر وجود دارد. این گل به زمین مرطوب، پر قدرت، دارای خاک برگ زیاد، زهکشی خوب و محل سایه آفتاب یا آفتابگیر نیاز دارد.
بنابراین مناسبترین خاک برای رشد آنها خاک رسی شنی و  دارای مواد آلی فراوان است و می توان آنرا هم در گلدان و هم در زمین پرورش داد. موقع کشت آن اول پاییز است. اواسط اسفند تا اوایل اردیبهشت به گل می نشیند و اگر هوا زیاد گرم نشود تا دو ماه گل خواهد داد.
تکثیر گیاه بوسیله غده های زیر زمین که به شکل چنگال پرندگان است صورت می گیرد. نوک چنگالها باید به سوی زمین باشد. باید در عمق 10-5/7 سانتیمتر و به فاصله 15 سانتیمتر از یکدیگر کشت نمود و در زمین مقدار فاصله کمی بیشتر است. پس از کشت غده ها را نباید زیاد آبیاری کرد. در غیر این صورت آبیاری زیاد باعث پوسیدگی قطعی غده ها در زمین می شود. بهتر است زیر و روی غده کمی شن بریزند تا به زهکشی بوته کمک نماید.
گاهی در حین رشد باید با کود مایع ، بوته ها را تقویت نمود. این گل برای بالکن های آفتابگیر مناسب است. پس از گلریزان باید ساقه ها و برگها را به حال خود بگذارند تا زرد و خشک شوند. سپس ریشه ها را از زمین بیرون آورده برای سال دیگر در محلی خشک نگهداری نمایند.
 
نکته عمومی برای گلکاری نوین گلهای زینتی ،گیاهان آپارتمانی که شما از آنها نگهداری میکنید به جریان ملایم هوای مملو از اکسیژن نیاز دارند ، گیاهان را در معرض جریان شدید هوا مخصوصا هوای سرد و خشک قرارندهید.
 
آماریلیس Amaryllis (Hippeastrum)
 
 
 
آماریلیس گیاه بومی آمریکای جنوبی و غرب هندوستان است و گل گلخانه به حساب می آید. گلهای آماریلیس شیپوری شکل و به رنگهای سفید، صورتی، قرمز و یا ابلق دیده می شود. روی هر شاخه که بلندی آن به 75 سانتیمتر ممکن است برسد بین 2 تا 12 گل ظاهر می شود. اما معمولا پیازهای متوسط بیش از یکی دو شاخه را بوجود نمی آورند و روی هر شاخه 6- 3 گل بوجود خواهد آمد.
پیاز گل آماریلیس را در گلدانهایی نسبتا بزرگ که فاصله پیاز تا لبه گلدان 3 سانتیمتر باشد قرار می دهیم پیازهای آماریلیس را در خاک خوب حاوی مقدار زیادی خاک یا کمپوست کشت می نمایند ولی اگر پیاز درشت باشد می توان از پیت ماس خالص استفاده نمود.
زهکشی گلدان باید خیلی اصولی باشد درغیر اینصورت پیاز دچار گندیدگی می شود و باید دقت کرد که نصف تا ثلث پیاز از خاک بیرون باشد چون ممکن است به گل ننشیند و باعث شکستن ساقه خواهند شد. پس از پیدایش ساقه ابتدا غنچه گل ظاهر می شود و سپس برگها شروع به رشد می کنند. در هنگام رشد باید هفته ای یکبار با کود مایع پیاز را تقویت کرد. درجه حرارت معمولی اطاق (23-20 سانتیگراد) برای آمارلیس مناسب است. اما پس از آنکه غنچه ها ظاهر شدند اگر حرارت اندکی کمتر باشد گلها دیرتر پژمرده خواهند شد. پس از آن که گلها پژمرده شدند آبیاری را قطع می کنند تا اواخر تابستان که برگها کاملا پژمرده شوند و اوایل زمستان می توانید آنها را دوباره در گلدان بکارید.
اگر در نقاطی که دارای زمستان ملایم باشند، پیازها را در اوایل بهار در باغچه در خاک قوی که خوب زهکشی شده بکارید همان سال یا سالهای بعد گلهای زیبایی بوجود خواهد آمد. این پیازهای قوی شده را ممکن است دوباره در گلدان کشت نمود.
تکثیر گل آماریلیس بوسیله کشت بچه پیازهایی که در اطراف پیاز بوجود می آید صورت می گیرد. اگر پیاز را عمیق بکارند ممکن است به گل نرود. ولی در اطراف آن بچه پیازهایی بوجود می آید. محل نگهداری گل آماریلیس گلخانه با  پنجره با نور کم است و اگر بخواهند در باغچه بکارند باید محلی سایه آفتاب برای این کار انتخاب کنند.
تمام گونه های آماریلیس دارای پیازهای نسبتا درشت هستند، برگهای آنها خطی نور مانند به رنگ سبز تیره دارند. این گل را می توان دوسال متوالی در گلدان نگهداری کرد.
برای استراحت پیاز پس از خشک شدن برگها پیازها را در 10-5 درجه سانتیگراد در محلی تاریک و خشک به مدت دو تا سه ماه (اوایل آبان تا اواخر دی ماه) می توان نگهداری کرد. در دوره استراحت برگها از بین می روند و ریشه های قدیمی خشک می شوند. برای گلدهی باید خاک روی گلدان را عوض کرده و گلدان را به محل گرمی (18-16 درجه سانتیگراد) انتقال داد و به تدریج فواصل آبیاری را تا هنگام گل دادن زیاد کرد. (دو روز در میان) به طوری که خاک گلدان هنگام گل داشتن مرطوب باشد.
مراقبت:
خاک نسبتا اسیدی، رطوبت متوسط، آبیاری متوسط، حرارت زیاد و نور متوسط.
ازدیاد: 
کاشت بذر در حرارت 18-16 درجه سانتیگراد، جدا کردن پیازها از هم در دوره استراحت.
نوع خاک، مخلوطی از خاک رس، خاک جنگلی، کود حیوانی کاملا پوسیده و ماسه به نسبت مساوی ( بهتر است تا نصف گلدان خاک ریخته شود)
توضیح:
فورسه کردن پیاز یعنی گل دادن آن قبل از موعد طبیعی. برای این کار پیاز را به مدت 24 ساعت در آب ولرم می گذاریم. سپس آن را درآورده در داخل گلدان حاوی ماسه شسته قرار می دهیم. به طوری که 3 سانتیمتر از زیر گلدان زهکشی داشته باشد. دقت شود که ماسه نصف پیاز را بپوشاند آنگاه روی گلدان را با یک پاکت می پوشانیم، گلدان همیشه مرطوب باشد (آب زیاد ندهید) وقتی طول شاخه گل دهنده به ده سانتیمتر رسید پاکت را از روی گلدان برمیداریم.
 
نکته عمومی برای گلکاری نوین گلهای زینتی ، سعی کنید از مواد براق کننده شیمیایی  استفاده نکنید ، جهت تمیز نمودن برگها از برس مخصوص استفاده نمایید.
 
امیدواریم مقاله گلکاری نوین گلهای های زینتی  بخش دوم
مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد . پیشاپیش از حمایت شما سپاسگزاریم.
این مطلب توسط تیم تحقیقاتی و علمی آوان تهیه شده است. استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آوان مشرق زمین ،عرضه کننده کلیه نهاده های کشاورزی می باشد.
خبرنامه