تاريخ : ۱۳۹۹/۷/۱۰
نام و مزاج

اکالیپتوس طبیعت گرم و خشک دارد.

معرفی

•    اکالیپتوس درختی است مرتفع و زیبا که زادگاه اصلی آن کشور استرالیا است،
•    برگ‌ها در درختان جوان به شکل بیضوی یا مدور و در ابتدا به رنگ سبز مایل به آبی و کم‌کم به رنگ سبز مایل به سفید است و در درختان مسن به شکل باریک، دراز، نوک تیز و به رنگ سبز یا سبز مایل به زرد است.
•    ساکنین اولیه استرالیا از برگ‎های اکالیپتوس، برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می کردند.

خواص

1.    اگر دچار آلرژی هستید چند قطره روغن اصلی اکالیپتوس به مایع شست و شوی لباس‌هایتان اضافه کنید.
2.    در صورت سرماخوردگی،‌گرفتگی بینی مقداری برگ تازه یا خشک را در ظرفی پر از آب بریزید و آن را بجوشانید تا بخار شود. بعد دو طرف فک‌های خودتان را با آن بخور دهید و مراقب باشید هرگز به طور مستقیم تمام صورت را بخور ندهید.
3.    افراد مبتلا به دیابت پنج گرم برگ  را با یک لیوان آب ‌جوش به مدت پانزده دقیقه دم کرده، صاف کنند و بعد از غذای صبح و عصرانه آن ‌را به جای چای میل نمایند.
4.    برای پایین آوردن تب ده گرم برگ را با یک لیوان آب جوش دم کنید و روزی دو تا سه بار بنوشید.
5.    یکی دو گرم برگ را کوبیده روی لثه در جای خالی دندان بگذارید و روی آن فشار بیاورید تا خون¬ریزی دندان بند آید.
6.    اکالیپتوس ضد عفونی محیط و فضای محل سکونت نیز هست به این منظور مقدار زیادی برگ را با آب بجوشانید تا بخار آن فضا را فرا گیرد.
7.    برای دفع سوسک و حشرات پارچه یا لباس¬های مندرسِ خود را به چندین قطره روغن اصیل اکالیپتوس آغشته کنید و آن¬ها را در کمد لباس‌هایتان بگذارید موجب دفع حشرات موزی که معروف به سوسک اساسیه هستند می شود.
8.     ضد میکروب است.
9.     برخی علائم  سینوزیت مانند سردرد را کاهش می‌دهد.
10.     بر طرف کننده درد مفاصل است
11.     علاوه بر ضدعفونی کردن دهان و گلو موجب رفع احتقان بینی نیز می‌شود.
12.     ضدباکتری و ضد عفونی کننده است و برای همین می‌تواند به درمان عفونت‌های ادراری کمک کند.
13.     جای نیش حشرات را تسکین می‌دهد.
14.     این گیاه معجزه گر همچنین سرفه های چرکی را نیز تسکین می‌دهد.
15.    اکالیپتوس برای پایین آوردن تب موثر است .
 
موارد منع مصرف

•     مصرف خوراکی روغن اکالیپتوس غلیظ به علت اسانس‌های موجود در آن باعث مرگ می‌شود و در درمان بیماران مبتلا به قند خون، ایجاد اختلال می‌کند.
•    در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف اکالیپتوس پرهیز کنید.
•    روغن این گیاه اگر استعمال موضعی داشته باشد، سمی نیست. اما نباید از این گیاه برای مصارف داخلی استفاده کرد.
•    تماس با مواد حاصل از گیاه و حتی تماس با قسمت های مختلف گیاه نظیر شاخ و برگ آن در افراد حساس کهیر ایجاد می‌کند.
•    محلول های روغنی آن نباید در فرآورده‌های بینی به کار روند، زیرا حرکات مژکها را مهار کرده و پنومونی چرب ایجاد می‌کند.
•    اسانس مورد استفاده در فرآورده‌های داروئی باید عاری از آلدئیدهای فرار باشد.
•    مصرف بی رویه و زیاد اکالیپتوس باعث ایجاد ورم معده، سردرد، تشنج، ورم کلیه، پیدایش خون در ادرار، ضعیف شدن رفلکس ها و حرکات تنفسی، پایین آمدن فشار خون و درجه حرارت بدن می شود و مصرف زیاد آن باعث فلج دستگاه تنفسی، خفگی و مرگ می شود. لذا باید در اندازه های مجاز مصرف شود.
•    اکالیپتوس به کودکان زیر ۲ سال نباید داده شود و در مورد کودکان بزرگ تر و اشخاص مسن تر از ۶۵ سال با دم کرده رقیق، مصرف آن را شروع و بتدریج غلظت دم کرده را تا حد مجاز رسانند .

شیوه استفاده

•    رفع انواع عفونت¬ها با اکالیپتوس به این صورت است که مقداری برگ را بعد از شست و شو با آب سرد چند دقیقه بجوشانید. بعد صاف کرده، محل را شست و شو دهید و روزی چند بار تا بهبودی تکرار کنید.
•    برای کاهش درد مفاصل دو قطره روغن اکالیپتوس لیمویی را در چند قطره روغن گیاهی مانند روغن بادام حل کنید هر روز دو تا سه مرتبه مفاصل دردناک را ماساژ دهید.
•    برای تهیه‌ی دم کرده اکالیپتوس روی یک قاشق چای‌خوری برگ‌های خرد شده اکالیپتوس ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش بریزید. و بگذارید مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کنید و روزانه بعد ۳ تا ۴ فنجان از این دم کرده (بعد از غذا) میل کنید.
•    همچنین می‌توانید ۳ تا ۴ قطره روغن اکالیپتوس را در مقدار کمی روغن بادام شیرین حل کرده و قفسه‌ی سینه یا پشتتان را ماساژ دهید. این کار را به مدت ۳ تا ۶ روز و هر روز ۳ مرتبه انجام دهید.

•    ۱۰ تا ۱۵ قطره روغن گیاهی اکالیپتوس را در صابون مایع یا پودر شیر ریخته و آن را داخل وان حمام بریزید. به مدت ۳ تا ۴ روز، روزانه یک مرتبه با این آب حمام کنید. یا اینکه ۱۰ قطره روغن گیاهی اکالیپتوس را در آب بریزید و هر روز دو مرتبه پاشویه کنید. تا تب تان کاهش یابد
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آوان مشرق زمین ،عرضه کننده کلیه نهاده های کشاورزی می باشد.
خبرنامه