کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

 
 
The simple style of the replica rolex watch is often not as complex mechanical breitling replica watches pleasing charm, but simply that its style is equally intriguing. Simple style swiss replica watches like the spring rain, and silent, can cause the infinite daydream and fun people. Today we recommend three men's watch,and everyone together to taste the charm of replica watches uk simplicity.
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد


05132212030
05132216338


مشهد .امام خمینی 5 پلاک 10/5

avanmz@

avanmz@yahoo.com

05132231320مبارزه با موش ها

مبارزه با موش ها

جهت انجام عملیات مبارزه با موش ها بایستی به نکات زیر توجه داشت .

تعیین نوع موش :

از اهمیت خاصی برخوردار است و بدون توجه به آن تعیین نوع مبارزه و طعمه وحتی نوع سم غیر ممکن خواهد بود. مثلا می دانیم برای مبارزه با موش کلاهو از فستوکسین استفاده میشود و تلفات هم تا ۹۰ درصد میرسد ولی همین سم را اگر در مبارزه با موش ورامین یا موش مغان به کار برند تلفات حد اکثر به ۵۰- ۶۰ درصد می رسد و یا برای مبارزه با موش انباری یا موش ورامین حد اکثر ۳-۵ درصد فسفر دو زنگ مخلوط می کنند برای انجام یک مبارزه باید قبل از هر چیز نوع موش منطقه را شناخت تا مبارزه با موفقیت انجام شود.

فصل مبارزه

فصل مبارزه خود اهمیت زیادی دارد و مثلا برای مبارزه با موش مغان در طول پاییز و زمستان طعمه گندم با فسفر دو زنگ تا ۹۸ درصد تلفات می دهد ولی همین طعمه در بهار ۳۵- ۴۵ درصد تلفات وارد می اورد زیرا موش ها در این فصل رغبتی به خوردن مواد پر کالری ندارند و در فصل بهار و تابستان به طرف طعمه هایی که کالری کمتری دارد جذب میشوند.

محل زندگی موش ها

انتخاب سم باسیتی بر حسب محل زندگی موش ها باشد. اگر مبارزه در صحرا و دور از ابادی انجام می شود انتخاب نوع سم آسان است ولی اگر همین موش در محل زندگی انسان و شهر ها دیده شود باید حتما از سمومی که برای انسان و دام بی خطرند استفاده شود.مثلا موش خانگی وقتی که به مزارع حمله می کند می توان از سم فسفر دو زنگ به نسبت ۳ درصد استفاده کرد ولی اگر این موش در منازل دیده شود باید از سموم کم خطر استفاده کرد.

غلظت سم

سمومی که برای مبارزه با موش به کار میرود بایستی هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد هم موثر واقع شود. مثلا موش مغان با این که جثه کوچکی دارد در دستورات مبارزه طعمه را با ۱۰ درصد فسفر دو زنگ آلوده می سازند. زیرا با تراکم زیادی که این موش در هکتار دارد جمع وزن زنده موش در هکتار بالا است و باید طعمه را با دز حد اکثر مصرف کرد. در صورتی که با مبارزه با موش ورامین که جثه نسبتا درشتی دارد دز فسفر دو زنگ مصرفی ۵ درصد خواهد بود .چون با توجه به تراکم موش در هکتار جمع وزن موجود زنده در هکتار خیلی کمتر از موش اولی است و مصرف سم زیاد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.

بیولوژی

قبل از اقدام به مبارزه ، زیست شناسی موش بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا از نقاط ضعف آن حداکثر استفاده را برای بالا بردن نتیجه مبارزه بدست آورد. مثلا مبارزه شیمیایی با موش کلاهو یا موش شکول در فصولی که قسمتی یا همه موش ها به خواب زمستانه رفته اند بی نتیجه است و باید از مبارزه مکانیکی استفاده نمود.

رعایت کامل اصول زراعی

برای جلوگیری از خسارت موش ها مخصوصا در باغات و مزارع صیفی پاک کردن مزارع از علف هرز یا زدن شخم عمیق در پاییز اهمیت زیادی دارد و از تراکم موش ها در بهار خواهد کاست.

دقت برای انتخاب ماده برای طعمه

در این امر در صحرا و برای مبارزه با موش های صحرایی می توان فرمول های کلی توصیه کرد. مثلا در مبارزه با موش مغان در فصل زمستان به عنوان طعمه ، گندم مصرف کرد و در بهار از طعمه سبز استفاده نمود. این دستور کلی است و نتیجه مطلوب هم می دهد . ولی در مبارزه با موش های خانگی یا انباری وضع این طور نیست و نمیتوان فرمول کلی برای انتخاب طعمه بدست آورد و در هر مورد باید کسی که مبارزه را سرپرستی می کند قبل از طعمه گذاری با انجام آزمایش هایی نوع طعمه مورد لزوم خانه یا انبار را پیدا کند. اگر موشی در انباری دیده شود باید قبلا چند نوع ماده بدون سم در گوشه و کنار انبار قرار داد و دو یا سه روز مراقب بود که موش ها به کدام طعمه توجه خواهد داشت . پس از پیدا کردن نوع غذای مورد علاقه موش های این انبار یا منزل طعمه را بر اساس آن ماده تهیه می کنند. در این جا باید متذکر شد که موش خانگی یا انباری به انواع غذاهای مخلف دسترسی دارد. اگر کمبودی احساس کند ممکن است از خانه ها و انبارهای مجاور آن را تهیه کند لذا انتخاب طعمه برای این گونه اماکن ۳-۲ روز مطالعه مقدماتی لازم دارد.

منبع : آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها دکتر پروانه آزمایش فرد