کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

 
 
The simple style of the replica rolex watch is often not as complex mechanical breitling replica watches pleasing charm, but simply that its style is equally intriguing. Simple style swiss replica watches like the spring rain, and silent, can cause the infinite daydream and fun people. Today we recommend three men's watch,and everyone together to taste the charm of replica watches uk simplicity.
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد


05132212030
05132216338


مشهد .امام خمینی 5 پلاک 10/5

avanmz@

avanmz@yahoo.com

05132231320اهمیت عنصر آهن در گیاه، علایم کمبود و سمیت آن

آهن حدود 50 گرم در کیلوگرم (5 درصد) پوسته زمین را تشکیل می دهد. مقدار آهن به نوع و درجه هوادیدگی مواد مادری در طی تشکیل خاک بستگی دارد. بیشترین مقدار این عنصر در التی سول ها و اکسی سول هایی مشاهده می شود که به مقدار زیادی هوادیدگی حاصل کرده اند. عنصر آهن بیشتر به صورت اکسیدها، هیدروکسیدها و اکسی هیدروکسیدها وجود دارد. مقادیر کمی از Fe ممکن است به صورت کلراید، سولفات و کربنات وجود داشته باشد (3).

به طور کلی، آهن دو ظرفیتی شکل اصلی آهن قابل جذب گیاه بوده، به آهن سه ظرفیتی ارجح است، اما این به گونه گیاه بستگی دارد. در انتقال طولانی مسیر یون ها در آوند های چوبی، کمپلکس های  Fe 3+  غالب هستند (2). پخش شدن فرآیند اصلی است که به وسیله آن یون های آهن برای جذب ، در دسترس گیاهان قرار می گیرند. سایر فرآیند هایی که در جذب Fe++ دخالت دارند، شامل : حرکت توده ای و ریشه گیرش[1] می باشد. کلاتی شدن آهن توسط فلوویک اسید و سایر هومیک اسیدهای با وزن مولکولی کم، که در تجزیه موادآلی خاک تولید می شوند، نقش مهمی در حلالیت آهن و نگهداری آن در محلول خاک ایفا می کنند.

PH اثر قابل توجهی در حلالیت آهن دارد. در گستره  PH حدو 8.5-7.4 که از مشخصات خاک های آهکی است، حلالیت آهن حداقل می باشد این مسئله کمبود آهن در خاک های قلیائی آهکی را توجیه می نماید. اکثر گیاهان برای تامین نیازهای تغذیه ای خود به بیش از 8-10 مول آهن در لیتر محلول خاک نیازمندند. Fe3+  قادر است این مقدار از آهن محلول را فقط در PHهای کمتر از 6- 5.5 تامین کند. در سطوح بالاتر PH، برای افزایش حلالیت آهن تا سطوح قابل قبول، کلاتی شدن توسط کلات های طبیعی ( مواد آلی ) و یا کلات های مصنوعی و یا کاهش به Fe2+ ضروری می باشد (3).

 

عوامل موثر بر قابلیت جذب آهن:

علاوه بر PH، آب خاک یا تهویه که به وسیله پتانسیل اکسایش کاهش اندازه گیری می شود، موا آلی خاک و بر همکنش با سایر یون ها در محلول خاک نیز بر قابلیت جذب آهن تاثیر می گذارد.

 

مواد آلی:

مواد آلی اضافه شده به خاک عوامل کلات کننده مانند آلیفاتیک اسید های ساده، فنل ها و فنولیک اسید، ترکیبات پلی مری فنل ها و اجزای پایدار هوموس ماند هومیک اسید و فولویک اسید تولید می کنند. این عوامل کلات کننده، Fe را برای گیاهان قابل استفاده تر می نمایند. سیدروفورهای هیدروکسامات نقش مهمی در تغذیه آهن، برای گیاهانی که در خاک های آهکی رشد می کنند، ایفا می نمایند. این مواد توسط باکتری ها، قارچ ها و میکوریزا تولید می شوند. مندال (1961) دریافت که اضافه کردن کاه برنج در شالیزارها بعد از 4 هفته غرقاب، غلظت Fe 2+  محلول خاک را از صفر تا 132 میلی گرم در لیتر،2+  Fe قابل تبادل را از 20 تا 200 میلی گرم در کیلوگرم افزایش داد.

 

 برهمکنش با سایر عناصر غذایی

غلظت های زیاد عناصر غذایی ضروری مانند فسفر، مس، روی و مولیبدن در قابلیت استفاده آهن اثر منفی دارد. مصرف مقدار زیاد فسفر باعث کمبود Fe و Mn می شود. کاربد کودهای حاوی NH4+ یا کودهایی که  NH4+تولید می کنند به نظر می رسد باعث کاهش کمبود Fe و Mn شوند در حالی که مصرف کودهای حاوی NO3-، احتمالا کمبود Fe  و  Mn را افزایش می دهند ....  ادامه در قسمت دانلود رایگان

در صورتی که مایل به مطالعه نقش آهن در گیاه، علایم کمبود و یا سمیت آهن روی محصولا کشاورزی هستید به قسمت دانلود رایگان مراجعه کنید. 

فروش کود آهن، خرید کود آهن، رفع مشکل کمبود آهن،