کانال تلگرام شرکت آوان مشرق زمین Telegram.me/avanmz        

 
 
اعضا
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

محصولات

دسترسی سریع

با ما تماس بگيريد
 tell 051-32216338

address مشهد-خیابان امام خمینی 3 - پلاک 10/5

مشخصات محصول
برای مشاهده در سایز بزرگتر، روی تصویر کلیک کنید

بذر خیار چنبر هورسان

   beth alpha

امتیاز: 
وضعیت: موجود
کد کالا: 108
شركت توليدي/برند : هورسان بذر
نوع بسته بندي : قوطی100 گرمی
وزن خالص : 100 گرم
تعداد قوطي/بطري در كارتن : 20 عدد
تاريخ معرفي: ۱۳۹۴/۷/۲۸
تماس بگیرید 


مشخصات فني

آزمایش قوه نامیه بذرخیار چنبر هورسان

اولین نشانه های ارزش بذر از جرم هزار دانه، بو و رنگ در مجموعه بذر مشخص می شود. همچنین بذر باید کاملا رسیده و مواد غذایی لازم را برای جنین همراه داشته باشد. علائم دیگر را می توان از آزمایش های بعدی تعیین کرد. از جمله عوامل مرغوبیت بذر، قوه و قدرت نامیه بذر می باشد که عبارت است از درصد بذرهایی که جوانه زده و سبز می شود. قدرت نامیه و سرعت جوانه زنی را می توان با شمارش درصد بذر های سبز شده در یک مدت زمان معین مثلا 10 تا 15 روز تعیین کرد.

 آزمون تعیین قوه نامیه بذر خیار چنبر هورسان  به دو صورت با استفاده از  پارچه مرطوب و نیز  پتری دیش های حاوی کاغذ صافی به قطر 10 سانتی متر، در دمای 26-25 درجه سانتی گراد و در محیط آزمایشگاه با 4 تکرار انجام شد. قوه نامیه بذور مربوطه 95 % بود و آلودگی به پاتوژن های قارچی وجود نداشت.

                 


خیارچنبرگیاهی یک ساله با نام علمی cucumis melo var. flexuosus  از خانواده کدوئیان است که ریشه آن به صورت سطحی بوده، به عمق 5/0 متری نفوذ می کند و ساقه آن همچون سایر گیاهان این خانواده خزنده و کرکدار است.

خاک و کود

این گیاه در طیف وسیعی از انواع خاک ها کشت می شود اما تنها در خاک های حاصلخیز که دارای مواد غذایی آلی و معدنی کافی باشند بهترین نتیجه را می دهند و خاک عمیق و منفذ دار برای رشد آنها مناسب است. پتاس در تشکیل میوه تأثیر زیادی داشته و مقدار و نوع کود نیز بستگی به حاضلخیزی و نوع خاک دارد. مناسبترین PH  در خیار چنبر6 تا 7 است که اگر این گیاه در خاک های اسیدی کشت شوند محصول آن کاهش می یابد و برگ های آن به رنگ زرد مایل به سبز در می آید.

کاشت و داشت

این گیاه در مقابل سرما حساس بوده و طالب گرما می باشد به همین دلیل باید کشت آن در مناطقی با آب و هوای نسبتاً گرم صورت گیرد. دمای بالا برای جوانه زنی در مراحل رویشی و زایشی گیاه لازم بوده و حداقل دما برای جوانه زنی خیار چنبر15 درجه سانتی گراد و برای رشد و نمو نیز بالای 25 درجه سانتی گراد می باشد. میزان دمای کم در شب باعث می شود طعم، مزه و شکل ظاهری میوه غیر طبیعی شود و همچنین میوه های کوچک آن از گیاه جدا شوند. حداکثر دمای لازم برای رشد خیار چنبررا  38 تا 40  درجه سانتی گراد است.

در پاییز شخم آن زده می شود و در بیشتر مناطق به صورت بهاره کشت می گردد.زمین را به صورت پشته درآورده و بر روی پشته ها شیارهایی با عمق 3 تا 5 سانتی متر ایجاد می کنند و بذر را داخل هر حفره قرار می دهند که این کار در اواسط فروردین ماه صورت می گیرد. فاصله بین ردیف های کشت 8/1تا 2 متر و فاصله بین دو بوته 50 تا 70 سانتی متر در نظرگرفته می شود . دوره رشد و نمو خیار چنبربین 50 تا 80 روز می باشد در مرحله داشت مراحلی مانند سله شکنی، وجین علف هرز و تنک گیری صورت می گیرد.

مقدار بذر مصرفی

برای یک هکتار زمین، یک کیلو گرم بذر خیار چنبرمورد نیاز است.

برداشت

 در اوایل تیر اقدام به برداشت آن می کنند. میوه ها هنگام برداشت حدودا دارای طول 20 تا 30 سانتی متر هستند.

 


نظرات

:

نظر شما

امتياز کاربران 4 از 5

نام:


امتياز:
 


توضيحات:


 

معرفی این محصول به دوستان

نام شما
ایمیل دوست شما
  مطالب مفید

با عضویت در سایت می توانید مطالب مفید و مقالات رایگان را مشاهده و دانلود نمائید